Vítejte v Martini's

Udělejme tečku za prázdnými bary: Martin Smolný

 

Café - cocktail bar MARTINI'S je od roku 2003 stálicí na pardubické koktejlové mapě. Jeho zakladatel Martin Smolný se hned po revoluci vydal sbírat profesní zkušenosti do Německa, které následně zužitkoval ve vlastním podniku. Vitální padesátník se stal jednou z tváří národní kampaně na podporu očkování, k níž se hlásí i Česká barmanská asociace.

Jak prožíváte celé covidové období? Co děláte?

Snažím se sportovat, především běhat a jezdit na koloběžce. Manuálně pracuju na chalupě a taky se pokouším dát trochu do pořádku zdravotně, na což dřív při práci nebyl čas. Prostě zaměstnávám spíš tělo, aby nemusela trpět mysl – otázkou, kde vzít na nájem a další platby spojené s podnikáním.

Zavřete oči a představte si, že už je po všem a vy stojíte první den po znovuotevření za barem. Co pozoruhodného vidíte a na co z toho se těšíte?

Určitě se nejvíc těším na hosty. Na všechny. Nejen na štamgasty. A vím, že mluvím za celý tým MARTINI'S. Chybí nám kontakt s lidmi. To, jak pro ně vymýšlíme novinky a jak je chceme rozmazlovat. Vzpomínám na loňské rozvolnění, kdy nám říkali, jak jsme jim chyběli. Věřím, že letos tomu bude také tak. A už naposledy.

martin_smolny_1024x724

Vedení České barmanské asociace je přesvědčeno o tom, že nejrychlejší cesta z pandemie do normálu vede skrze očkování. Co by podle vás mohlo lidi odmítající očkování přimět ke změně názoru?

Přiznám se, že jsem ten typ člověka, který nosí roušku či respirátor jen tam, kde se pohybují další lidé. V přírodě si rád užiju dýchání bez filtru. Rozhodně ale mám z této nové a ještě pořád trochu neznámé nemoci velký respekt a je mi jasné, že jen tak sama nezmizí. Musíme se k sobě navzájem chovat ohleduplně a ve větší společnosti si nasadit alespoň roušku. Tento zvyk se mi líbí u příslušníků asijských národů. Ti, pokud se necítí dobře a mají, byť i lehké, příznaky kapénkové infekce, chrání lidi kolem sebe tím, že si ihned a bez jakýchkoliv nařízení nasadí roušku. Co se týká očkování, jsem určitě pro. Samozřejmě bezpečnou a prověřenou vakcínou. Patřím ke generaci, která byla v dětství očkována proti různým nemocem, například TBC, a určitě to pomohlo. Dnes se neočkuje povinně a některé nemoci se kvůli tomu pomaličku znovu objevují. Také se stalo pomalu národním sportem porušovat vše, co po nás stát chce. Ale prosím vás, copak chcete sedět doma a nikam nejezdit nebo nelétat? Mít děti vychované počítačem? Izolovat se od společnosti? Jsem barman, který má svou práci rád a chce se s vámi opět vidět naživo. Pokud se nám nepodaří epidemii zpacifikovat, nedostane se veřejný život do normálu. Žít pořád v nejistotě, zda a kdy nás opět zavřou nebo jak dlouho zase děti nebudou ve školách, se už opravdu nedá.

Česká barmanská asociace se připojuje k národní kampani na podporu očkování proti nákaze covid-19. Ve spolupráci s AtBars.com přináší sérii osmi medailonků barmanů z CBA Partner’s barů, kteří v nich vyprávějí o tom, jak tráví pandemické bezčasí, a vyjadřují se k otázce očkování. CBA je totiž přesvědčena o platnosti jednoduché rovnice: proočkovaná společnost = návrat k normálnímu životu!